Siła innowacji

W dzisiejszym biznesie kluczem do sukcesu jest posiadanie wystarczająco dużej siły do wprowadzania innowacji. Doba globalizacji wymaga od przedsiębiorstw nowoczesnego podejścia do biznesu.

Musicie zdać sobie Państwo sprawę z tego, co daje przedsiębiorstwu wczesne rozpoznanie technologii. Istotą działania nowoczesnych przedsiębiorstw jest rozpoznanie ważnych nowych trendów, poznanie nowinek technologicznych, a także kierunku rozwoju całej branży.

Jako kompetentny partner służymy Państwa firmie kompleksowym wsparciem w procesie wdrażania innowacji. Sprawdzimy zapotrzebowanie Państwa firmy na nowoczesną technologię, ocenimy jej przydatność na etapie, w którym znajduje się Wasza firma, a także wypracujemy dla Was odpowiednią strategię technologiczną.

Technologiczny rozwój stwarza dla przedsiębiorstwa nowe szanse, a brak postępu technicznego staje się dla niego zagrożeniem. Przy wczesnym strategicznym rozpoznawaniu technologii nie jest najważniejsza statyczna ekstrapolacja trendu. O wiele ważniejsze jest wczesne rozpoznanie technologicznych przełomów w trendzie.

Czym byłyby dzisiejsze czasy bez produktów takich jak iPhone, iPad, MP3, MP4, które zrewolucjonizowały świat?

Wielki wkład innowacyjny w kształt dzisiejszego świata mają niemieckie wynalazki.

Niemieckie wynalazki:

1997: Otto Bock GmbH wynalazła C-Leg. Pierwszy całkowicie sterowany mikroprocesorem staw kolanowy, umożliwia osobom noszącym protezy chodzenie w sposób jak najbardziej zbliżony do naturalnego sposobu poruszania się.

1993: Forn AG wynalazła „zieloną” lodówkę. Zaznacza to tryumfalny pochód przyjaznej dla środowiska lodówki.

1991: Junghans AG wynalazła zegarki naręczne sterowane radiem. Godzina w tym zegarku jest automatycznie ustawiana wg sygnałów radiowych i nawet po wielu latach pokazuje dokładną godzinę i to co do sekundy.

1987: Instytut Frauenhofera wynalazł format MP3. W formacie MP3 chodzi o frekwencje, których nie postrzega ludzkie ucho i mózg. Te frekwencje zostają wyeliminowane i przy tym zmniejsza się wielkość plików muzycznych do 1/12 pierwotnej wielkości.

1979: Andreas Pavel wynalazł Walkman’a. Najpierw Sony doceniło potencjał pomysłu Niemca, aby nosić magnetofon kasetowy przypięty na pasku. Jednak Japończycy skradli pomysł i wydali produkt pod nazwą Walkman na światowym rynku.

1971: Mercedes Benz wynalazł poduszkę powietrzną (Airbag). Pomysł na pierwszą „powietrzną ochronę” dla pojazdów mechanicznych zrodził się w niemieckich fabrykach.

1969: Jürgen Dethloff i Helmut Gröttrup wynaleźli kartę chipową. Płaski kawałek plastiku ze zintegrowanym układem scalonym zrewolucjonizował obrót płatniczy.

1961: Schering AG wynalazła pigułkę. Dzięki 50 mikrogramom Estrogenu udaje się oszukać kobiecy organizm udając, że powstała ciąża.

1958: Artur Fischer wynalazł kołek.

1953: Adolf Dassler wynalazł korki. Podczas gdy Węgrzy będący faworytami turnieju tonęli w błocie podczas Mistrzostw Świata Piłki Nożnej w 1954 roku, niemieccy piłkarze zdobyli puchar świata.

1951: Elektrotechnik Rudolf Hell wynalazł skaner.

1941: Konrad Zuse wynalazł komputer.

1938: Otto Hahn odkrył rozszczepienie jądra atomowego. Odkryciem rozszczepienia jądra atomowego powstała podstawa dla rozwoju dwóch ważnych gałęzi: energii atomowej i bomby atomowej.

1936: Inżynier Heinrich Focke wynalazł helikopter.

1936: Hans von Ohain wynalazł napęd odrzutowy, który zrewolucjonizował podróże w powietrzu. Ulepszenia w zużyciu paliwa, ulepszenia wagowe, w bezpieczeństwie czynią napęd najważniejszą podstawą dla międzynarodowej komunikacji lotniczej.

1934: Hermann Kemper wynalazł kolej magnetyczną. Kemper rozwinął prawie bezpowietrzny system rurowy, który pozwala  osiągnąć kolei magnetycznej bardzo duże prędkości.

1930: Manfred von Ardenne wynalazł telewizję. Dzięki nowoczesnej elektronice obrazy zostały rozkładane po stronie nadawcy, aby mogły być scalone po stronie odbiorcy. Obecnie sprzedawanych jest rocznie 167 milionów telewizorów na całym świecie.

1929: Adolf Rambold wynalazł torebki na herbatę. Obecnie zużywanych na całym świecie jest 220 miliardów torebek na rok.

1928: Austriacki inżynier Fritz Pfleumer wynalazł taśmę magnetofonową. W 1935 roku stworzył razem z niemiecką firmą AEG magnetofon, który został przedstawiony na wystawie radiotechnicznej w Berlinie jako Magnetophon K1. To urządzenie do dziś uważane jest za prototyp powstających do dnia dzisiejszego magnetofonów.

1925: Oskar Barnack wynalazł aparat małoobrazkowy. W taki sposób aparat stał się towarzyszem w drodze i to na długo przed aparatem cyfrowym.

1922: Hans Riegel wynalazł złote miśki – słodycze z żelatyny, cukru i wyciągów owocowych. Producent Haribo jest najbardziej godną zaufania marką słodyczy Niemców.

1908: Melitta Bentz wynalazła filtr do kawy.

1907: Ottomar Heinsius von Mayenburg wynalazł pastę do zębów.

1905: Fizyk Albert Einstein sformułował teorię względności, która zmieniła sposób pojmowania czasu i przestrzeni. Fizyka jądrowa i astronomia nie byłyby możliwe bez pracy Einsteina.

1903: Technik technologii szkła Reinhold Burger wynalazł termos.

1902: Robert Bosch wynalazł świecę zapłonową. Obecnie produkowanych jest rocznie 300 mln świec zapłonowych Bosch’a, które przyczyniają się do czystszego i bardziej oszczędnego zużycia paliwa.

1895: Fizyk Wilhelm Conrad Röntgen wynalazł promieniowanie rentgenowskie. Wyjątkowością promieniowania X jest zdolność prześwietlania materii.

1894: Otto Lillenthal wynalazł szybowiec. Naukowiec rozpoznał, że właściwa moc przy lataniu wywodzi się ze sklepienia skrzydeł. Można powiedzieć, że szybowiec był pierwszym samolotem.

1890: Rudolf Diesel wynalazł silnik diesel. Zasada gęstego powietrza, które się samo zapala, wymaga mniej paliwa niż przy silniku z zapłonem iskrowym.

1880: Technika –LCD. Firma Merck eksperymentowała od 1888 roku z kryształami ciekłymi. Ponad 2500 patentów jeśli chodzi o te kryształy, których mieszanki i zastosowania w displayach zapewniają dobry zarobek.

1887: Emil Berliner wynalazł gramofon. Dzięki temu urządzeniu inżynier wprowadził do domów muzykę przez okres 100 lat.

1886: Karl Benz i Gottlieb Daimler wynaleźli samochód.

1885: Gottlieb Daimler wynalazł motor, który okazał się dużym krokiem w kierunku światowej motoryzacji. W 1886 roku następcą była kareta z silnikiem, w 1889 roku Daimler przedstawił pierwszy pojazd mechaniczny na wystawie światowej w Paryżu.

1881: Werner von Siemens wynalazł tramwaj.

1879: Felix Hoffmann wynalazł aspirynę. Chemik firmy Bayer wynalazł pierwszy środek przeciwbólowy z minimalnymi działaniami ubocznymi.

1876: Robert Koch wynalazł bakteriologię. Lekarz odkrył pod mikroskopem, że choroby są spowodowane bakteriami i tym sposobem zapoczątkował nową gałęź nauki. Jego wnioski były zapowiedzią walki z wieloma infekcjami i postawieniem na pierwszym miejscu higieny, jako podstawy ludzkiego zdrowia.

1873: Levi Strauss wynalazł jeansy. Sprzedaż spodni jeansowych rozpoczął od poszukiwaczy złota w Ameryce. Dzięki nitom z miedzi jeansy odniosły wielki sukces.

1866: Werner von Siemens wynalazł dynamo. Badacz zrewolucjonizował tym wynalazkiem wytwarzanie prądu. Dynamo było pierwszym generatorem elektrycznym zdolnym dostarczać energię elektryczną. Elektromagnetycznie zasilane generatory doprowadzają dzisiaj większość energii – zarówno w elektrowniach cieplarnianych, atomowych, wodnych jak i w turbinach wiatrowych.

1864: Chemik Julius Lothar Mayer wynalazł układ okresowy pierwiastków chemicznych.  Zdefiniował systematykę do tamtego momentu 63 znanych elementów. W tym samym czasie co rosyjski badacz Dmitrij Mendelejew ułożył elementy z tymi samymi chemicznymi właściwościami jeden nad drugim, zaś substancje z sąsiadującymi masami atomowymi uporządkował w rzędzie jedna obok drugiej. Wynik: Podobne chemiczne właściwości powtarzają się okresowo. Dzisiaj układ okresowy pierwiastków chemicznych zawiera 118 elementów. Najlżejszym jest wodór, najcięższym jest uran. O ich miejscu jednak decyduje liczba protonów w jądrze.

1859: Philipp Reis wynalazł telefon. Nauczycielowi matematyki i fizyki udało się przemienić i odtworzyć tony za pomocą prądu.

1854: Heinrich Göbel wynalazł żarówkę. Ze względu na to, że wszelkie eksperymenty związane z łukiem świetlnym kończyły się zazwyczaj wezwaniem straży pożarnej, zaczął robić eksperymenty z żarnikami, które niestety szybko się stapiały. Lepsze pod tym względem były włókna bambusowe, które w próżni się żarzyły.  Niestety, aby chronić środowisko powoli likwidowane są tradycyjne żarówki.

1843: Friedrich Gottlob wykrył surowce papiernicze. Już krótko po tym odkryciu metoda ta służyła do masowego wyrobu taniego papieru. Było to ważne jeśli chodzi o codzienną prasę, która właśnie wtedy się rozwinęła.

1821: Christian Buschmann wynalazł harmonijkę ustną. Mała, przystępna, łatwo się na niej gra – dzięki tym zaletom znalazła swoje miejsce na całym świecie. Blues i Folk bez tego dźwięku by nie istniały.

1797: Samuel Hahnemann wynalazł homeopatię – formę medycyny niekonwencjonalnej. Stwierdził, że istnieje tylko jeden środek do każdej dolegliwości. Dlatego homeopatia przewiduje dokładny wywiad lekarski, który pomoże ustalić wszystkie cielesne, psychiczne oznaki, przyzwyczajenia i właściwości. Do dnia dzisiejszego liczba lekarzy homeopatów jest ciągle uzupełniana. Homeopatia odnosi sukcesy szczególnie przy chorobach przewlekłych.

1650: Przyrodnik Otto von Guericke udowodnił istnienie próżni.  Warunkiem jego spektakularnego eksperymentu było wynalezienie pompy próżniowej. Von Guericke przebudował w tym celu motopompę strażacką.  Do rury motopompy zamontowano kolbę z uszczelką i zawór. Jeśli kolba została podniesiona do góry, to do cylindra wpłynęło powietrze. Przez naciśnięcie w dół powietrze uciekało. Wiele innowacji takich jak np.: żarówka, mikroskop elektronowy korzystają z właściwości próżni.

1516: Wilhelm IV – książę Bawarii – wynalazł piwo. Ustalono prawnie, że piwo ma być produkowane wyłącznie z jęczmienia (oraz z niego wydobytego słodu), chmielu i wody. Niemiecka ustawa ustalająca wymogi przy produkcji piwa jest pierwszym i do dziś obowiązującym przepisem na świecie, jeśli chodzi o żywność. Dba o najlepszą jakość piwa.

1440: Johannes Gutenberg wynalazł druk typograficzny i ustanowił tym samym początek epoki Oświecenia. Rozłożył tekst na pojedyncze elementy takie jak małe i duże litery, znaki interpunkcyjne i ligatury.