Mistrzostwa Świata w TV a godziny pracy

Mecze Mistrzostw Świata w piłce nożnej rozgrywane są na stadionach Republiki Południowej Afryki o godzinie 13:30, 16:00 oraz 20:30. Co zatem ma zrobić pracownik, jeżeli pracuje np. do 18:00 i chciałby zobaczyć transmisję meczu w telewizji ?

Najprostszym rozwiązaniem jest wzięcie urlopu płatnego. Pracownikowi pracującemu w Niemczech przysługuje płatny urlop i może go wybrać prawie w każdym terminie. Wyjątkiem jest sytuacja, gdyby urlop pracownika miałby spowodować wyraźną stratę pracodawcy. W takiej sytuacji pracodawca może odmówić udzielenia urlopu.

Z kolei zwolnienie się z pracy bez zgody pracodawcy – nawet gdyby pracownik nie chciał za taki dzień wynagrodzenia – jest niedopuszczalne, gdyż takiej sytuacji nie przewiduje ustawa o urlopie.

Gdy pracownik nie otrzyma urlopu, czy też wybrał już cały urlop, to wtedy ma możliwość wysłuchania transmisji radiowej. Ale w taki sposób, aby nie przeszkadzać kolegom w pracy ani klientom.

Pracownik nie ma jednak prawa do oglądania meczów w telewizji. Oglądanie transmisji telewizyjnej wymaga zgody pracodawcy.

Oglądanie transmisji w internecie jest tylko wtedy dopuszczalne, jeżeli pracodawca dał pracownikowi wcześniejszą zgodę na korzystanie z firmowego komputera i internetu w celach prywatnych. Jeżeli pracownik nie ma takiej zgody pracodawcy, to wtedy śledzenie transmisji w internecie jest niedozwolone.

Podstawa prawna: prawo pracy – ustawa o urlopie