Grillowanie w niemieckich przepisach

Niemieckie przepisy regulują dokładnie wiele dziedzin życia – w tym również letnie grillowanie. Jeżeli komin grilla znajduje się na prywatnej posesji w odległości 9 metrów od domu wielorodzinnego, to grill nie może być częściej używany niż:

* 2 razy w miesiącu

* 10 razy w roku

W takiej sytuacji grillowanie jest dozwolone bez udzielenia dodatkowej zgody sąsiadów na rozpalenie grilla.

Konkretny przypadek:

Właściciel grilla zapala go 3 razy w miesiącu. Dym z grilla dochodzi do okna sąsiada, które znajduje się na trzecim piętrze budynku wielorodzinnego, w odległości 9 metrów od grilla. Sąsiada dym z grilla na tyle drażni, że oddaje sprawę na drogę sądową. Jak zachowa się sąd i jakie wyda orzeczenie ?

Dokładnie taki przypadek rozpatrywał sąd w niemieckim Westerstede i uznał, że swobodnie można grillować do dwóch razy w miesiącu i nie częściej niż dziesięć razy w roku. Sąd w swoim orzeczeniu podkreślił, że grillowanie w miesiącach letnich jest czynnością zwyczajową i czynności tej nie trzeba wcześniej zgłaszać.

Inaczej wygląda jednak sprawa grillowania w bloku na balkonie. W takim przypadku grillować można tylko 1 raz w miesiącu i każdorazowe grillowanie należy zgłosić sąsiadom 48 godzin przed rozpaleniem grilla.

Podstawa prawna: Sąd Urzędowy w Westerstede numer sprawy 22 C6 14/09 oraz Sąd Urzędowy w Bonn numer sprawy 6 C 545/96