Dzieci

Państwo niemieckie wyjątkowo dba o przyrost naturalny i zabezpiecza finansowo rodziny.

W Niemczech przysługuje szereg różnych świadczeń socjalnych związanych nie tylko z posiadaniem własnych dzieci i ich wychowywaniem, ale także związanych z wychowywaniem dzieci przysposobionych.

Także młodym rodzicom przysługuje cały pakiet świadczeń socjalnych na małe dzieci. Począwszy od macierzyńskiego, zasiłku dla rodziców, a kończąc na dodatkach na dzieci i bonusie na dziecko.

Podstawową zasadą świadczeń na dzieci w Niemczech jest to, że należą się one większości osób pracujących w Bundesrepublice, ale należy złożyć o każde ze świadczeń stosowny wniosek. Istnieje zatem prawo, ale o samo świadczenie należy już się ubiegać. Gdyby osoba uprawniona nie złożyła wniosku o przyznanie konkretnego świadczenia na dzieci, to z tytułu samego prawa do pobieranie zasiłków na dzieci nie otrzyma przelewu środków finansowych. W każdym przypadku jest potrzebny wniosek.

Gdyby osoba z uprawnieniami nie złożyła stosownego wniosku o przyznanie konkretnego świadczenia i zrobiła to np. kilka miesięcy, a nawet kilka lat później od momentu wystąpienia przywileju pobrania zasiłku, to z upływem czasu coraz trudniej uzyskać zaległe świadczenie wstecz. Niektóre ze świadczeń socjalnych na dzieci nie przewidują żadnej rekompensaty wstecz, a niektóre tylko wypłatę świadczenia za 3 miesiące do tyłu. Dlatego też przy okazji ubiegania się o którykolwiek z zasiłków na dzieci należy pamiętać, żeby od razu w momencie wystąpienia nowych okoliczności i prawa do pobrania zasiłku natychmiastowo o niego wystąpić.

Państwo niemieckie chętnie dba o dzieci i to niezależnie od ich obywatelstwa. Przesłanką do pobierania niemieckich zasiłków na dzieci jest przynajmniej półroczny okres składkowy w Niemczech. Wystarczy zatem pracować w Niemczech pół roku, aby mieć w zasięgu ręki cały pakiet socjalny środków finansowych na dziecko. Co więcej, dziecko wcale nie musi być zameldowane w Niemczech. Nie musi tam też przebywać. Wystarczy, że znajduje się formalnie na terenie Unii Europejskiej.

Tak sformułowane prawo socjalne jest bardzo przyjazne dla młodych małżeństw oraz rodzin wielodzietnych. Zasada państwa socjalnego stawia na piedestale rodzinę ze wszystkimi jej członkami, ale najważniejszym jej elementem są dzieci. I to właśnie dzieci mają wsparcie w przepisach prawnych w Niemczech, a Urzędy Pracy i Kasy Rodzinne są elementem wykonawczym polityki socjalnej państwa.